International Matches - U17

- Across teams and nationalities

On Tuesday evening, July 9 2024, “International matches” will be arranged for U17 players.

Dronninglund Cup divides in advance all participating teams into 4 groups, where as many nationalities as possible appear.

Each group must then form a team based on all the players they have available: 4 teams for girls and 4 teams for boys.

Each team consists of 14 players and 2 leaders.

The teams play against each other: No. 1 against No. 2 and No. 3 against No. 4.

Then the winner plays against the winner, so that there will be a final match for both boys and girls.

Registration and Tournament Plan:

Registration takes place on the notice board at the “Information” no later than Tuesday at 4 pm.: Please, state name, club, function / place on the team – and preferably telephone number.

12 jerseys (to be picked up in the Information on Tuesday at 18:00) are handed out to each team, and after the match you can keep it.

You meet with your team on Wednesday at 18:15 in “The Information”.

The teams play against each other: No. 1 against No. 2 and No. 3 against No. 4.

Then the winner plays against the winner, so that there will be a final match for both boys and girls.

The international teams consist of players from the following teams and nationalities (see below).

 

Time Match nr. Group Team
18.45 1 Girls 17 Team 1 – Team 2
19.20 2 Girls 17 Team 3 – Team 4
19.55 3 Boys 17 Team 1 – Team 2
20.30 4 Boys 17 Team 3 – Team 4
21.10 5 Girls 17 Finale: vindere af kamp nr. 1 og 2
21.45 6 Boys 17 Finale: vindere af kamp. nr. 3 og 4

 

BOYS:

Team nr. 1:

SG LVB Leipzig Germany
ETG Recklinghausen 12/32 Germany
HSG Angeln Germany
SC Bottrop Germany
HSG Siebengebirge Germany
Bonn Handball Germany


Team nr. 2

Annemasse Handball France
Dambach-la-ville France
Palente Besançon Handball France
UODL HANDBALL France
Union Pays d’Aix Bouc Handball France
Lung-jing Junior High School Taiwan


Team nr. 3:

HC EEKLO Belgium
Colegio Santa Cruz Brazil
Vessel Handball Brazil
Asaa Håndbold Denmark
Dronninglund IF Denmark
Dynamico Netherlands
Handbalschool Brabant Netherlands


Team nr. 4:

LIF Lindesberg Sweden
Vágs Bóltfelag ( VB ) Faroe Islands
IFK Malmö Sweden
Kristiansund Håndballklubb Norway
Mathopen IL Norway
NOR HK Norway

GIRLS:

Team nr. 1:

Entente Nord Beaujolais France
Lyon Métropole Handball France
La Chapelaine Handball France
Palente Besançon France
UODL Handball France
US Beaurepaire Handball France


Team nr. 2:

Vessel Handball Brazil
Italiano BM Chile Chile
Dronninglund IF Denmark
Hjallerup IF Denmark
Sejs-Svejbæk IF Denmark
Vágs Bóltfelag Faroe Islands
Annemasse Handball France
Dambach-la-Ville France


Team nr. 3:

NOR HK Norway
Nannestad IL Håndball Norway
Nordnes/Årstad Norway
Sædalen IL Norway
LIF Lindesberg Sweden
Västerås Irsta HF Sweden
HC Malters Switzerland
Union Pays d’Aix Bouc Handball France


Team nr. 4:

HMC Raamsdonksveer Netherlands
Askøy Håndballklubb Norway
HSG Angeln Germany
HSG Siebengebirge Germany
MTV Gelting 08 Germany
PSV Recklinghausen Germany
Turbine Leipzig Handball Germany